Czas pracy. Problemy i rozwiązania

person wearing brown and white watch

Zatrudnienie pracownika to dla pracodawcy szereg kosztów. Istotny jest również czas pracy. Jak wykorzystać efektywnie naszych pracowników, by osiągnąć zamierzone cele, a jednocześnie by pracownicy nie byli przemęczeni i sfrustrowani?

W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych, idealnie byłoby, gdyby produkcja trwała przez całą dobę. Rozwiązaniem jest system pracy zmianowej, choć posiada też pewne wady, mianowicie konieczność wypłacania dodatków za pracę w porze nocnej.

Dla obu stron problemem są również nadgodziny. Pracownicy z reguły nie przepadają za nimi, ponieważ potrzebują odpoczynku, z kolei pracodawcy muszą dopłacić osobie pracującej w godzinach nadliczbowych. W praktyce nie zawsze to robią.

Wielu pracowników ceni sobie także elastyczny czas pracy oraz mniejszy wymiar czasu pracy. Przykładowo studenci dzienni czy młode matki, które chcą sobie dorobić na urlopie macierzyńskim, często nie są dyspozycyjni w standardowych godzinach i przez czterdzieści godzin w tygodniu. Zarówno dla pracodawcy jak i dla studentów atrakcyjną formą zatrudnienia będzie umowa zlecenie, która dla pracodawcy jest o wiele tańsza niż zatrudnienia pracownika na podstawie umowę o pracę, a da młodej osobie możliwość zdobywania cennego doświadczenia zawodowego.

Młode mamy przeważnie są ubezpieczone w swoim zakładzie pracy i nie mogą podjąć dodatkowej umowy o pracę. Tutaj sprawdzają się prace dodatkowe, bez umowy, typu konsultantka firmy kosmetycznej czy wirtualna asystentka. Dla obu stron jest to dobre rozwiązanie, dla pracodawcy ze względu na niskie koszty utrzymania pracownika, a osoba pracująca zyskuje nowe źródło dochodu, w dodatku pracuje w takich godzinach, jakie jej odpowiadają.

Zobacz szkolenie czas pracy

Warto dodać, że elastyczny czas pracy nie jest dla wszystkich. Niektórzy po prostu wolą pracować od ósmej do szesnastej, czy w innych stałych godzinach. W wielu branżach z różnych względów nie jest możliwa zmiana godzin pracy.

W przypadku zatrudniania pracowników pracujących w różnych godzinach, istotne jest monitorowanie czasu pracy. Wiele branż korzysta z gotowych systemów, które po zalogowaniu mierzą czas.